Sauvignon pravděpodobně pochází z francouzských vinařských oblastí na Loiře. Nové genetické poznatky ukazují na to, že asi vznikl ze samovolného křížení mezi odrůdami Chenin blanc a Tramín. Francouzský název je Sauvignon blanc nebo Sauvignon jaune a je nutné ho dobře odlišovat od méněcenné odrůdy s velkým hroznem Sauvignon vert neboli Sauvignonasse. Do Státní odrůdové knihy byl zapsán roku 1952.
Německé synonymum je Muskat-Sylvaner, v Rakousku je občas označován jako Feigentraube. Tento název se kdysi užíval i u nás – Fíkový hrozen a pod tímto pojmenováním ho k nám pravděpodobně přinesli Habáni. Když byl francouzský král Jindřich IV. Navarrský kojencem, tišil dědeček jeho pláč tím, že mu potíral rty rozetřeným česnekem spolu se Sauvignonem. V dospělosti se král stal velkým vyznavačem francouzských vín, jmenovitě právě Sauvignonu. Sauvignon patří k nejkvalitnějším vínům severních vinařských oblastí.
V méně příznivých ročnících, v severnějších oblastech a při vyšší vlhkosti vznikají travnaté, kopřivové či paprikové tóny ve vůni i chuti. Při vyšším slunečním svitu a lepší vyzrálosti hroznů se začínají objevovat ovocné tóny. Barva je světle zelenožlutá, ve vůni a chuti můžeme hledat černý rybíz, angrešt, kiwi s nádechem citronu, broskve, nektarinky, meloun, u sladkých výběrů meruňky, pomeranče, ananas i marcipán, někdy tropické ovoce.